Açıklama:

Sevgili Sanatseverler,

Ebru, Tezhip ve Kaligrafi sanatları geleneksel sanatlarımız arasında önemli yer teşkil etmektedir. Bu sanatlar öyle ki yüz yıllar boyu Anadolu irfanına sahip sanatçılarımızca işlenmiş, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif kitaplarımızı süslemiştir.
Geleneksel sanatlarımız, tarihin hiçbir döneminde eskimeyen ve mütemadiyen kendini yenileyen yüzüyle maneviyatımızı beslemiştir. Bu özellikli sanatlar, İslâm kültürünün estetik yönünü ön plana çıkarmış ve günümüze ışık tutmuştur.
İnanıyorum ki ilçemize ve kültür dünyamıza hizmetleriyle katkılar sunan ESEV’in hocalarının ve öğrencilerinin eserleriyle oluşturulan “40 Hadis Kaligrafi, Tezhip ve Ebru Sergisi” manevi dünyamızdaki önemli bir boşluğu doldurmaya vesile olacaktır. Bu özel sergiyle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) 40 hadisindeki öğütlerini bilinçli ve şuurlu bir Müslüman olarak yaşayacağız. Bu duygularla sergideki eserlere işlenen hadislerin gönüllerinize de işlenmesini dilerim.

M.Tevfik GÖKSU
BELEDİYE BAŞKANI

 

Ebru Hocası
Merve Koç
1989 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. Kırıkkale Üniversitesi mezunudur. 2009 yılında Şeyda Özden’den Ebru Sanatı dersleri almaya başlamıştır. 2016 yılı Ekim ayında hocasından Ebru İcazetini almıştır. İlk olarak 2012 yılında Suyun Meşki isimli sergisine katılmıştır. Kendi keşiflerinden oluşan eseri Hattat Levent Karaduman tarafından koleksiyonu için satın alınmıştır.

Tezhip Hocası
Aynur Biresa
1979 yılında Çatalca’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Çatalcada tamamlamıştır. Şuanda Anadolu Üniversitesi nde Sosyal Hizmetler bölümde eğitimini sürdürmektedir. Tezhip sanatına 2008 de Şerife Yavuzcan ile başlamıştır. Daha sonra kısa bir süre Gözde Tabak Kıyıcı ile çalışmıştır. Tezhip Eğitimini Meral Cantürk Öztürk’le devam etmektedir. Aynı zamanda Esenler Ortopedik Engelliler Derneği’nde Filografi dersleri vermektedir.

Kaligraf
Ahmet Yalçın
1977 de ŞARKÖY de doğdu.Küçük yaşlardan itibaren resim ve müziğe büyük ilgi duydu.Lise arkadaşlarıyla kurdukları Muratlı Gelişim Orkestrasında dört yıl solistlik olarak görev aldı .
Tekirdağ DİNÇ Radyo da dört yıl sunuculuk görevinden sonra İstanbul da bir altın firmasında teknisyen olarak işe başladı.Kaligrafi ye kendi çabalarıyla başlayıp sonrasında Kligraf İDRİS YURTERİ nin eğitim setiyle devam etti . yerli ve yabancı kaligrafları ve yazı türlerini takib ederek temel yazı, italik,gotik,keltyazısıvb farklı yazı türlerini öğrendi.2006 yılında Hattat Mücahit Kılınçer den Hüsn-i Hat dersine başlayıp nesih ve sülüs yazı türlerini meşk etti.Eyüp Cafer Paşa Medresesinde üç karma sergiye katıldı .
2008 den bu yana yurt içi ve KKTC de çeşitli fuarlara kaligrafialanındakatıldı .AVMlerde yirmi civarında kaligrafi ve hüsn-i hat konulu tanıtıma yönelik canlı performans ve atölye çalışması yaptı.
Bir özel TV kanalında haftalık bir programa kaligrafi performansı ile katılmaya devam eden sanatçı
ESEV DE 2012-2013 sezonundan bu yana kaligrafi dersleri vermekte olup İlahiyat AÖF İlahiyat önlisans mezunudur.

Kaligrafi Öğrencileri
Rabia Yılmaz,
Neriman Teran
Hatice Zeren
Mine Dereli
Esra Çiftçi
Sündüz Işılak
Şeyma Karagöz
Kevser Öztürk
Abdurrahim Arslan
Fatma Bilgin
Tuba Ceylan
Fadime Ayşe Kocakaya
Zeynep Koca
Dilek Uçar
Nursel Yavuz
Aydın Aksoy
Kevser Koçoğlu
Medine Yılmaz
Zehra Baş
Furkan Yıldırım
Muhammed Emin Kılıçkaya
SudenurDever
Ünzile Şura Koyun

Ebru sanatı Öğrencileri
Elif Baylan
Şeyma Karagöz
Nilgün Gök
Ayşe Çoşkun

Tezhip Öğrencileri
Nazlıcan Uzun
Büşra Zeynep Çınar
Sena Yeşilyurt
Semanur Yıldırım
Zeynep Dağdelen
Meryem Yalçın
Şeyma Karagöz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.